Archeolodzy odkryli mumię nastoletniej Egipcjanki ozdobioną cenną biżuterią. Młoda kobieta miała 15 lub 16 lat w chwili śmierci.
Zespół egipskich i hiszpańskich archeologów odkrył mumię podczas prowadzenia wykopalisk na nekropoli Draa Abul Naga na zachodnim skraju Luksoru. Szczątki datowane są na okres XVII dynastii; na lata od 1580 do 1550 p.n.e.
Mumia leżała w trumnie z drzewa jaworowego w nietypowej pozycji, bo na prawym boku (z zasady Egipcjanie chowali zmarłych ułożonych na wznak). Na trumnie widać jeszcze ślady farb, którymi była pomalowana. Zmarła miała na sobie dwa kolczyki w kształcie spirali, platerowane miedzią, kościany pierścień, pierścień wykonany z niebieskiego szkła i cztery naszyjniki połączone ze sobą szkliwionym, ceramicznym lub fajansowym, klipsem.
Jeden z naszyjników, szczególnie ozdobny, składa się z niebieskich, fajansowych koralików w różnych odcieniach, a także z ametystów, karneolu, bursztynu i kwarcu. Wśród wisiorków jest amulet w kształcie skarabeusza symbolizujący boga Horusa.
W pobliżu trumny zespół znalazł rozmaite artefakty, w tym miniaturową trumienkę z gliny mułowej zawierającą drewnianą figurkę uszebti, owiniętą lnianymi bandażami. Figurki te wkładano do grobów, aby w zaświatach pełniły rolę służebną i wyręczały zmarłych w czynnościach dnia codziennego. W grobie z Draa Abul Naga znaleziono też dwa zmumifikowane koty, zestaw dwóch skórzanych piłek i parę czerwonych skórzanych sandałów. Piłki mogły być używane do gry bądź jako rekwizyty w tańcu. Sandały są ozdobione, między innymi, wizerunkiem boga Besa, będącego opiekunem kobiet w ciąży. Ponadto znajdują się na nich przedstawienia zwierząt: kota i koziorożca, a także symbol w kształcie rozety. Rozmiar i wygląd sandałów sugerują, że należały do zmarłej.
Odkryte przedmioty zachowały się w dobrym stanie, pomimo upływu 3600 lat. Mumia natomiast jest mocno zniszczona, co utrudnia archeologom ustalenie przyczyny przedwczesnej śmierci dziewczynki. Biorąc pod uwagę ilość i jakość przedmiotów znalezionych w grobie, musiała ona należeć do warstw wyższych egipskiego społeczeństwa. Być może biżuteria była jej ślubnym posagiem.