Wybierz Strona

Niespokojne morze

Kolokwialne określenie, że Chiny „rozpychają się” w regionie, dobrze oddaje sytuację na Morzu Południowochińskim. Chiny roszczą sobie prawo do suwerenności nad Wyspami Spratly i Paracelskimi w ramach nakreślonej przez siebie „linii dziewięciu kresek”.

Czytaj dalej

Słabe szkiełko mędrca

Są na świecie rzeczy, o jakich nie śniło się filozofom. Ta stara prawda potwierdza się nieustannie, choć wydawałoby się, że wszystko już zostało odkryte, zmierzone i opisane. Lecz w zakamarkach muzeów, w prywatnych kolekcjach, a nawet w terenie, gdzie każdy może je zobaczyć, spoczywają artefakty, które rzucają wyzwanie „mędrca szkiełku i oku”.

Czytaj dalej

Trofiejne Kuryle

Japonia i Rosja nie zawarły po II wojnie światowej traktatu pokojowego. Główną przyczyną jest kwestia przynależności czterech wysp z Archipelagu Kuryli, zwanych przez Rosjan Południowymi Kurylami, a przez Japończyków Terytoriami Północnymi.

Czytaj dalej

Święta zapomnianych rytuałów

Od ponad tysiąca lat Polska jest krajem chrześcijańskim. Mało kto jednak uświadamia sobie, że dziesięć wieków okazało się za mało, by zatarły się tradycje z czasów jeszcze wcześniejszych. Nawet w tak – wydawałoby się – arcychrześcijańskie święto, jak Wielkanoc, pogańska przeszłość daje o sobie znać rytuałami, których pierwotne znaczenie już dawno popadło w niepamięć.

Czytaj dalej

Ile kosztuje Natura?

Czy przyrodę można wycenić? Czy można oszacować wartość ekosystemów? Pytania wydają się absurdalne, ale kryje się za nimi głębszy sens. Odpowiedź na nie mogłaby pomóc, na przykład, w obliczaniu adekwatnych kar za niszczenie środowiska.
Jednym z eksperymentów, które mogą przybliżyć nas do rozwiązania tego problemu, jest projekt prowadzony w szkockich górach. Fragment lasu o powierzchni 40 ha, użytkowanego do niedawna w celach komercyjnych, został poddany rekultywacji.

Czytaj dalej

Skały niezgody

W sporze Japonii z Koreą Południową o Archipelag Liancourt Rocks nie chodzi o zasoby naturalne na lądzie czy w morskim dnie, ani o inne potencjalne profity. Konflikt ma raczej znaczenie symboliczne i jest podsycany przez nastroje nacjonalistyczne w obu krajach.

Czytaj dalej

Archiwum