W Szkocji odkryto prehistoryczne płaskorzeźby zwierząt sprzed tysięcy lat. Reliefy – prawdopodobnie liczące sobie od 4000 do 5000 lat – zostały odkryte w Dunchraigaig Cairn w Kilmartin Glen w Argyll. Uważa się, że pochodzą z neolitu lub wczesnej epoki brązu i przedstawiają jelenie.
Kilmartin Glen jest uznawane za jedno z najważniejszych skupisk reliktów epoki neolitu i brązu w kontynentalnej części Szkocji. Dotychczas uważano, że w Szkocji nie ma prehistorycznych przedstawień zwierząt, chociaż są one znane z niektórych rejonów Europy. Odkrycie jest wyjątkowe i obala wcześniejsze poglądy, jakoby prehistoryczna sztuka naskalna w Wielkiej Brytanii była głównie geometryczna, a nie figuratywna.
Płaskorzeźby są bardzo realistyczne, toteż nie ma wątpliwości, jakie zwierzęta są na nich przedstawione. W przeciwieństwie do najnowszego odkrycia, znalezione wcześniej w Wielkiej Brytanii reliefy zwierząt z epoki brązu są schematyczne i nie pozwalają na rozpoznanie gatunku zwierzęcia.
Odkrycie zostało dokonane przypadkiem przez mieszkańca tych okolic, Hamisha Fentona, który przechodząc obok jednego z kopców ziemnych znajdujących się na tym terenie zauważył niszę z boku kopca. Kiedy dostał się do środka, dostrzegł na stropie żłobienia wyglądające na wykonane ludzką ręką. Rozpoznał, między innymi, relief jelenia.
Przedstawienia jeleni z okresu neolitu są często spotykane, było to bowiem dla ówczesnych mieszkańców Europy zwierzę szczególnie ważne; cenne jako źródło mięsa, skór oraz kości i poroża, używanych do wytwarzania rozmaitych narzędzi. Obecnie kopiec jest dostępny wyłącznie dla archeologów.