Wybierz Strona

bbb

Na przełaj przez rzeczywistość

 

Autorski blog publicystyczny

O mnieKontakt

Spekulacje

Kamienny wyrzut sumienia

Ludzie, utrudzeni żmudnym przebijaniem się przez twarde warstwy kamienia, zamierzali już zaprzestać wysiłków, kiedy nagle usłyszeli stukot głazu, osuwającego się gdzieś we wnętrzu olbrzymiej budowli. Zrozumieli, że są już blisko ukrytego przejścia. Zdwoili wysiłki i wkrótce przebili się do wąskiego, mrocznego tunelu, biegnącego w czarną czeluść. Był wiek IX naszej ery. Po raz pierwszy od setek lat ludzie ujrzeli wnętrze Wielkiej Piramidy w Gizie.

?Ludzie boją się czasu, a czas boi się piramid? ? napisał w średniowieczu Umara el-Jamani. Ale może nie tylko czas? Może egiptolodzy również się ich boją? Czym bowiem wytłumaczyć brak ciekawości wobec tych tajemniczych wytworów starożytnej cywilizacji? Czyżby wszystko już było jasne?

W czytelni

Nauka

Ostatnia zagadka Natury

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że granica między fizyką a metafizyką jest wyraźna. A jednak świat nie chce być czarno-biały. Co począć, na przykład, ze zjawiskiem, które wciąż wielu ludzi uważa za złudzenie optyczne, a inni za czysty wymysł? Wbrew pozorom, mowa nie o UFO, a o? piorunie kulistym?

Wyzwania

Czad czterech kołek

Transport samochodowy wysuwa się na pierwsze miejsce jako główna przyczyna skażenia środowiska w miastach. Szacuje się, że jest on źródłem od 60 do 80 proc. zanieczyszczenia atmosfery w europejskich miastach. Spaliny samochodowe zawierają związki szkodliwe dla zdrowia.

Historia

Ograniczyć Niemcy

Niemcy zostały w 1918 r. pokonane, ale nie zniszczone. Dlatego przed zwycięskimi państwami ententy stanął problem, jakie podjąć kroki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na przyszłość. Szczególnie zagrożona czuła się Francja, która stoczyła z Niemcami dwie wojny w ciągu półwiecza.

Spekulacje

Futurologia bez przyszłości?

Przełom roku stanowi dobrą okazję do refleksji na temat przyszłości. Oczywiście, można skorzystać z usług wróżki, ale co ma począć człowiek, którego racjonalna natura buntuje się przeciwko tak niekonwencjonalnemu rozwiązaniu? Czy opierając się na naukowych przesłankach da się przewidzieć przyszłość?

Natura

Igraszki z klimatem

W 1540 r. niemiecki żaglowiec schronił się przed sztormem w jednym z fiordów Grenlandii. Załoga zeszła na ląd, odkrywając tam kamienne ruiny, resztki szopy na łodzie, a także szczątki ludzkie. Nieznany mężczyzna, ubrany w focze skóry, ale noszący na głowie ostatni krzyk europejskiej mody ? kapuzę ? nie żył najwyraźniej od niedawna.

Różne

Wieczne dzieci

Któż z nas, kupując prezenty na Dzień Dziecka, nie wspomni choćby przez chwilę, jak sam kiedyś był dzieckiem? Zresztą, czy było to tak dawno? Umysł ludzki ma tę dziwną właściwość, że niewielu dorosłych czuje się ?na swoje lata?. Może to nie przypadek? Pewne przesłanki pozwalają domniemywać, że jako gatunek Homo sapiens jesteśmy wiecznymi dziećmi.

Nie przegap

Sygnały

Doniesienia, ciekawostki, aktualności

Powrót norweskich morsów

Morsy w Norwegii niemalże wymarły. Teraz gatunek odradza się dzięki zakazowi polowań. Choć może się to wydawać dziwne, morsy żyły pierwotnie w tropikach. Stopniowo zasięg ich występowania przesuwał się coraz bardziej na północ, aż do północnych obrzeży Pacyfiku i...

Niebezpieczny azot

Azot jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, ale może być niebezpieczny w wysokich stężeniach. Wdychanie powietrza zawierającego głównie azot prowadzi do różnych objawów upośledzenia fizycznego i psychicznego. W zależności od stężenia azotu, na które osoba jest narażona, mogą wystąpić różne objawy ? od nagłej utraty przytomności do śmierci z powodu uduszenia. Azot może wyprzeć tlen z otaczającego powietrza w zamkniętej przestrzeni.
Nadmiar azotu połączony z niedoborem fosforu, potasu lub wody może szkodzić jakości i wielkości plonów rolnych. Nadmiar azotu jest także szkodliwy dla drzew w przypadku mrozów. Rośliny mające za dużo azotu są ciemnozielone, wyglądają aż nazbyt dorodnie.
Niektórzy naukowcy twierdzą, że nadmierne nawożenie gleby związkami azotu powoduje, iż bujna roślinność pochłania więcej dwutlenku węgla, łagodząc w ten sposób globalne ocieplenie. Czy rzeczywiście?

Miasto ostoją ptaków?

Wydawałoby się, że poza wróblami, gołębiami i gawronami w dużych miastach nie ma prawie wcale ptaków. Tymczasem obserwacje wskazują, że coraz więcej gatunków stara się znaleźć swoje miejsce w betonowej dżungli. Wiele gatunków nie potrafi dostosować się do zmian...

Podwodne górnictwo zagrożeniem dla ekosystemów

Ludzkość w pogoni za surowcami nie tylko zapuszcza się coraz głębiej pod ziemię, ale także coraz śmielej zaczyna sięgać na dno morza. Tymczasem głębinowe wydobycie może na dziesięciolecia, a nawet bezpowrotnie uszkodzić podwodne ekosystemy. Pokazuje to przeprowadzony...

Doktor Internet

Niedowład służby zdrowia wydaje się być w Polsce stanem chronicznym. Reformy reformami, a kolejki w przychodniach jak były, tak są. Gdyby tak można było leczyć się samemu, najlepiej bez wychodzenia z domu? A może można? Ależ oczywiście ? w Internecie. No, nie...

Nawigacja satelitarna na Księżycu

Europejska Agencja Kosmiczna projektuje system nawigacji na Księżycu, podobny do technologii nawigacji satelitarnej, którą mamy na Ziemi. Pozwoliłoby to astronautom na precyzyjne lądowanie na naszym satelicie. System, znany jako Moonlight, obejmowałby również łączność...

Kontakt

15 + 14 =

Archiwum