Wybierz stronę

bbb

Na przełaj przez rzeczywistość

 

Autorski blog publicystyczny

O mnieKontakt

Spekulacje

Kamienny wyrzut sumienia

Ludzie, utrudzeni żmudnym przebijaniem się przez twarde warstwy kamienia, zamierzali już zaprzestać wysiłków, kiedy nagle usłyszeli stukot głazu, osuwającego się gdzieś we wnętrzu olbrzymiej budowli. Zrozumieli, że są już blisko ukrytego przejścia. Zdwoili wysiłki i wkrótce przebili się do wąskiego, mrocznego tunelu, biegnącego w czarną czeluść. Był wiek IX naszej ery. Po raz pierwszy od setek lat ludzie ujrzeli wnętrze Wielkiej Piramidy w Gizie.

?Ludzie boją się czasu, a czas boi się piramid? ? napisał w średniowieczu Umara el-Jamani. Ale może nie tylko czas? Może egiptolodzy również się ich boją? Czym bowiem wytłumaczyć brak ciekawości wobec tych tajemniczych wytworów starożytnej cywilizacji? Czyżby wszystko już było jasne?

W czytelni

Nauka

Ostatnia zagadka Natury

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że granica między fizyką a metafizyką jest wyraźna. A jednak świat nie chce być czarno-biały. Co począć, na przykład, ze zjawiskiem, które wciąż wielu ludzi uważa za złudzenie optyczne, a inni za czysty wymysł? Wbrew pozorom, mowa nie o UFO, a o? piorunie kulistym?

Wyzwania

Czad czterech kołek

Transport samochodowy wysuwa się na pierwsze miejsce jako główna przyczyna skażenia środowiska w miastach. Szacuje się, że jest on źródłem od 60 do 80 proc. zanieczyszczenia atmosfery w europejskich miastach. Spaliny samochodowe zawierają związki szkodliwe dla zdrowia.

Historia

Ograniczyć Niemcy

Niemcy zostały w 1918 r. pokonane, ale nie zniszczone. Dlatego przed zwycięskimi państwami ententy stanął problem, jakie podjąć kroki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na przyszłość. Szczególnie zagrożona czuła się Francja, która stoczyła z Niemcami dwie wojny w ciągu półwiecza.

Spekulacje

Futurologia bez przyszłości?

Przełom roku stanowi dobrą okazję do refleksji na temat przyszłości. Oczywiście, można skorzystać z usług wróżki, ale co ma począć człowiek, którego racjonalna natura buntuje się przeciwko tak niekonwencjonalnemu rozwiązaniu? Czy opierając się na naukowych przesłankach da się przewidzieć przyszłość?

Natura

Igraszki z klimatem

W 1540 r. niemiecki żaglowiec schronił się przed sztormem w jednym z fiordów Grenlandii. Załoga zeszła na ląd, odkrywając tam kamienne ruiny, resztki szopy na łodzie, a także szczątki ludzkie. Nieznany mężczyzna, ubrany w focze skóry, ale noszący na głowie ostatni krzyk europejskiej mody ? kapuzę ? nie żył najwyraźniej od niedawna.

Różne

Wieczne dzieci

Któż z nas, kupując prezenty na Dzień Dziecka, nie wspomni choćby przez chwilę, jak sam kiedyś był dzieckiem? Zresztą, czy było to tak dawno? Umysł ludzki ma tę dziwną właściwość, że niewielu dorosłych czuje się ?na swoje lata?. Może to nie przypadek? Pewne przesłanki pozwalają domniemywać, że jako gatunek Homo sapiens jesteśmy wiecznymi dziećmi.

Nie przegap

Sygnały

Doniesienia, ciekawostki, aktualności

„Obcy” w głębinach morskich Arktyki

Rozwiązano zagadkę, w jaki sposób gigantyczne gąbki morskie mogą żyć i rozwijać się w głębokich, lodowatych wodach Arktyki. Zdaniem badaczy, gąbki są w stanie przeżyć dzięki temu, że żywią się szczątkami martwych zwierząt. Gąbki to bardzo proste w budowie stworzenia...

Bociani raj

Jednym z symboli kojarzących się z Polską są bociany. Ornitolodzy już od początku marca systematycznie obserwują niebo, oczekując na powrót bocianów białych.
Pojawienie się bocianów to jeden z najbardziej oczekiwanych znaków wiosny. Powrót na lęgowiska bociany rozpoczynają w styczniu. W Polsce widuje się je czasami już na początku marca. Większość ptaków przylatuje zwykle w połowie kwietnia, a czasem nawet na początku maja. Te, które zimują w południowej Afryce, mają do pokonania ponad 10 tys. km. Dziennie bociany mogą przelecieć nawet 700 km. W czasie wędrówki lecą głównie lotem szybującym, wykorzystując unoszące się znad ziemi prądy ciepłego powietrza. Dzięki nim wzbijają się na wysokość 1000–2500 m.
Ponieważ nad wodą prądów wznoszących nie ma, bociany unikają przelotów na Morzem Śródziemnym. Omijają je od zachodu przez Gibraltar lub od wschodu przez Bosfor. Polskie bociany wykorzystują prawie wyłącznie wschodnią trasę. W przypadku załamania pogody zdarza się, że bociany przerywają wędrówkę. Tak stało się w 1997 r., gdy tysiące tych ptaków zatrzymało się na dłużej w Turcji.
Para bocianów osobno wędruje na zimowiska i osobno z nich wraca. Ptaki spotykają się dopiero w gnieździe. Najczęściej drugi ptak przylatuje kilka dni po pierwszym, choć czasami oczekiwanie na partnera przeciąga się do miesiąca. Natychmiast po powrocie bociany przystępują do poprawiania konstrukcji gniazda. Niebawem pojawia się w nim od 3 do 5 jaj.
W Polsce gniazduje średnio około 50 tys. bocianich par, czyli jedna czwarta światowej populacji. Dlaczego spośród europejskich państw właśnie w Polsce żyje najwięcej bocianów białych?

Dziewczynka z koralami

Archeolodzy odkryli mumię nastoletniej Egipcjanki ozdobioną cenną biżuterią. Młoda kobieta miała 15 lub 16 lat w chwili śmierci. Zespół egipskich i hiszpańskich archeologów odkrył mumię podczas prowadzenia wykopalisk na nekropoli Draa Abul Naga na zachodnim skraju...

Pożytki z posiadania kciuka

Przeciwstawne kciuki to w ewolucji gatunku ludzkiego zapewne najważniejszy wynalazek Natury. Kiedy jednak uzyskaliśmy tę niezwykłą zręczność manualną? Na podstawie porównań skamieniałych kości ze współczesnymi ludzkimi szkieletami sądzono, że mogło to nastąpić ponad 3...

Ptasia zima

Ptaki są zwierzętami stałocieplnymi, aktywnymi niezależnie od temperatury otoczenia. Dlatego zima, szczególnie mroźna, jest dla nich nie lada wyzwaniem. Najbardziej wrażliwą na zimno częścią ciała ptaka wydają się być stopy. Są jednak wystarczająco chronione przed...

Noc jak co dzień

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia wydaje nam się szczególna. Choć stanowi tylko dość arbitralnie ustaloną cezurę między starym a nowym rokiem, przypisujemy jej o wiele głębsze znaczenie. W skrajnych przypadkach - przy zmianie tysiąclecia czy nawet stulecia - sylwestrowy...

Kontakt

2 + 10 =

Archiwum