Wybierz Strona

bbb

Na przełaj przez rzeczywistość

 

Autorski blog publicystyczny

O mnieKontakt

Spekulacje

Kamienny wyrzut sumienia

Ludzie, utrudzeni żmudnym przebijaniem się przez twarde warstwy kamienia, zamierzali już zaprzestać wysiłków, kiedy nagle usłyszeli stukot głazu, osuwającego się gdzieś we wnętrzu olbrzymiej budowli. Zrozumieli, że są już blisko ukrytego przejścia. Zdwoili wysiłki i wkrótce przebili się do wąskiego, mrocznego tunelu, biegnącego w czarną czeluść. Był wiek IX naszej ery. Po raz pierwszy od setek lat ludzie ujrzeli wnętrze Wielkiej Piramidy w Gizie.

?Ludzie boją się czasu, a czas boi się piramid? ? napisał w średniowieczu Umara el-Jamani. Ale może nie tylko czas? Może egiptolodzy również się ich boją? Czym bowiem wytłumaczyć brak ciekawości wobec tych tajemniczych wytworów starożytnej cywilizacji? Czyżby wszystko już było jasne?

W czytelni

Nauka

Ostatnia zagadka Natury

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że granica między fizyką a metafizyką jest wyraźna. A jednak świat nie chce być czarno-biały. Co począć, na przykład, ze zjawiskiem, które wciąż wielu ludzi uważa za złudzenie optyczne, a inni za czysty wymysł? Wbrew pozorom, mowa nie o UFO, a o? piorunie kulistym?

Wyzwania

Czad czterech kołek

Transport samochodowy wysuwa się na pierwsze miejsce jako główna przyczyna skażenia środowiska w miastach. Szacuje się, że jest on źródłem od 60 do 80 proc. zanieczyszczenia atmosfery w europejskich miastach. Spaliny samochodowe zawierają związki szkodliwe dla zdrowia.

Historia

Ograniczyć Niemcy

Niemcy zostały w 1918 r. pokonane, ale nie zniszczone. Dlatego przed zwycięskimi państwami ententy stanął problem, jakie podjąć kroki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na przyszłość. Szczególnie zagrożona czuła się Francja, która stoczyła z Niemcami dwie wojny w ciągu półwiecza.

Spekulacje

Futurologia bez przyszłości?

Przełom roku stanowi dobrą okazję do refleksji na temat przyszłości. Oczywiście, można skorzystać z usług wróżki, ale co ma począć człowiek, którego racjonalna natura buntuje się przeciwko tak niekonwencjonalnemu rozwiązaniu? Czy opierając się na naukowych przesłankach da się przewidzieć przyszłość?

Natura

Igraszki z klimatem

W 1540 r. niemiecki żaglowiec schronił się przed sztormem w jednym z fiordów Grenlandii. Załoga zeszła na ląd, odkrywając tam kamienne ruiny, resztki szopy na łodzie, a także szczątki ludzkie. Nieznany mężczyzna, ubrany w focze skóry, ale noszący na głowie ostatni krzyk europejskiej mody ? kapuzę ? nie żył najwyraźniej od niedawna.

Różne

Wieczne dzieci

Któż z nas, kupując prezenty na Dzień Dziecka, nie wspomni choćby przez chwilę, jak sam kiedyś był dzieckiem? Zresztą, czy było to tak dawno? Umysł ludzki ma tę dziwną właściwość, że niewielu dorosłych czuje się ?na swoje lata?. Może to nie przypadek? Pewne przesłanki pozwalają domniemywać, że jako gatunek Homo sapiens jesteśmy wiecznymi dziećmi.

Nie przegap

Sygnały

Doniesienia, ciekawostki, aktualności

Mózg w trójwymiarze

Naukowcy od dawna starają się uzyskać szczegółowe widoki 3D wewnętrznej budowy rozmaitych narządów, w tym mózgu. Tworzenie takich obrazów jest trudne i czasochłonne. Pojawiła się jednak nadzieja na ułatwienie tego procesu dzięki udoskonaleniu techniki obrazowania 3D...

Ostatnia zagadka Natury

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że granica między fizyką a metafizyką jest wyraźna. A jednak świat nie chce być czarno-biały. Co począć, na przykład, ze zjawiskiem, które wciąż wielu ludzi uważa za złudzenie optyczne, a inni za czysty wymysł? Wbrew pozorom, mowa nie o UFO, a o… piorunie kulistym.
W końcu XVIII w. sławna Akademia Francuska nie chciała uwierzyć w kamienie spadające z nieba, znajdowane na polach przez wieśniaków. Dziś meteoryty nikogo już nie dziwią. Jednak obecnie fizyka stoi przed podobnym dylematem i znów zagrożenie przychodzi „z góry”. Niby bowiem piorun kulisty zasługuje na miano zjawiska fizycznego, ale sęk w tym, że nie istnieje teoria, która potrafiłaby raz na zawsze wyjaśnić jego cechy i mechanizm powstawania.

Sztuczna inteligencja odtwarza teksty greckie

Program komputerowy o nazwie Ithaca jest w stanie odtworzyć brakujące lub uszkodzone napisy. Daje to szansę na wypełnienie luk w starożytnych tekstach greckich i może pomóc w określeniu, gdzie i kiedy zostały napisane. W artykule opublikowanym w „Nature” twórcy...

Za czyim przewodem?

W Siłach Zbrojnych PRL, zwanych przed 1989 r. ludowym Wojskiem Polskim, patroni jednostek obecni byli od samego początku – od obozu wojskowego w Sielcach nad Oką, gdzie w maju 1943 r. rozpoczęto formowanie 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. 1 dywizja uznawana...

Satelitarne roje

Firma SpaceX ustanowiła nowy rekord świata w liczbie satelitów wysłanych w kosmos przy użyciu jednej rakiety. Rakieta Falcon zabrała ich na orbitę aż 143. Pobito tym samym dotychczasowy rekord 104 satelitów wyniesionych przez indyjski pojazd kosmiczny w 2017 r....

Recykling zamiast kopalni

Zdaniem wielu naukowców, zamiast zwiększać wydobycie metali szlachetnych i rzadkich lepiej byłoby zintensyfikować odzyskiwanie ich z elektroodpadów. W jednym z badań oszacowano, że światowa góra wyrzuconej elektroniki w samym tylko 2021 r. ważyła 57 mln ton. Zamiast...

Kontakt

2 + 15 =

Archiwum